Częste oddawanie małych ilości moczu jest oznaką przeziębienia pęcherza. Przyczyną może być zbyt zimne legowisko, leżenie na zimnych kamieniach, zbyt długotrwałe wyczekiwania na dworze bez ruchu, pływanie w bardzo zimnej wodzie itp. W usunięciu tego schorzenia pomagają ciepłe okłady i podawanie  naparu  i  liści  mącznicy  lekarskiej.
Przy zaparciu podaje się suche drożdże razem i pokarmem albo trochę świeżych drożdży piwnych. W razie potrzeby — środek przeczyszczający. Drożdży piwnych nie miesza się z pożywieniem, z powodu niebezpieczeństwa rozpoczęcia fermentacji. Drożdże uaktywniają florę jelitową, dzięki czemu następuje normalne trawienie.

W razie rozwolnienia podaje się psu węgiel albo  herbatę z  szałwii. Węgiel leczniczy nabywa się w aptece i miesza się z jedzeniem. Wskazane jest niepodawanie   przez   1   dzień   pokarmu (ale wody tak!). Przy częstych nawrotach biegunki trzeba się poradzić lekarza weterynarii.
Przy zatkaniu jelit trzeba niezwłocznie wezwać lekarza weterynarii. Zatkanie jelit objawia się przez wymioty, całkowity zanik trawienia i bóle wywołane przez skurcze. Przyczyną zatkania może być połknięcie obcych ciał, jak: kawałka gumy, sztucznej otoczki wędlin, kamienia, kawałka niestrawnej skóry , itp. Uważać więc należy, by pies nie buszował koło kompostu .