Płynne środki lecznicze wlewa się psu do jamy ustnej przykładając szyjkę butelki do kąta odwiniętego fa fla. Obejmujemy lewą ręką górną szczękę psa, podnosimy jego głowę i wsuwamy szyjkę butelki, odpowiedniej do jego wielkości, w szczelinę między zębami nad kątem fafli. Jednocześnie zatykamy psu nos, co zmusza go do łykania.

Gdy pies zwymiotuje płynne lekarstwo, dajemy mu do zjedzenia, przed ponownym zaaplikowaniem leku, tro chę gęstego kleiku. Kleik owsiany lub ryżowy wpływa na uspokojenie żołądka. Psy wymiotują łatwo, aby uwolnić się od jadła niestrawnego lub niesmacznego.
Środki lecznicze w postaci proszków podaje się w osłonie na przykład z kiszki wątrobianej lub zawinięte W cienki kawałek mięsa albo rozpuszcza się je w płynie. Najlepiej zrobić małą kulkę, obejmującą całą dawkę proszku. Zaleca się z początku rzucać psu parę kulek nie wypełnionych i jeśli je zaraz połknie, podać kulkę z lekiem jako ostatnią.

Pigułki i kapsułki wsuwamy psu głęboko do pyska. W tym celu obejmujemy górną szczękę ściskając fafle , zaś po wsunięciu leku trzymamy pysk zamknięty, dzięki czemu wzmaga się połykanie, podczas gdy drugą ręką równomiernie gładzimy okolice gardła. Dopiero gdy pies połknie lek, zwalniamy pysk z uścisku.

Jeśli pies lubi kawę, podajemy mu tabletkę rozpuszczoną w kawie. Wiele psów przepada za kawą. Dajemy ją oczywiście jako lekki napar, a nie kon centrat lub mokkę. Smak kawy niweluje inne smaki, np. leków.