Czasem zdarza się, że pies nagle przestaje być posłuszny swojemu panu, gdyż ten ma… chrypkę. Obcy głos, nie kojarzący się psu z normalnie wydawanymi komendami, powoduje, że zwierzę odmawia wykonywania poleceń.
Niektóre sytuacje wyzwalają w psach nietypowe zachowanie, niekoniecznie nerwicowe, jednak wyraźnie wynikające z oddziaływań na psychikę. Nasz bardzo łagodny rottweiler, Faber, dostaje szału, gdy widzi kogoś jadącego na wrotkach. Szarpie się na smyczy jak dziki, prawie nie reagując na polecenia. Trudno powiedzieć, co zrobiłby, gdyby takiego wrotkarza dogonił. Dotychczas wolałam nie próbować. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego taki odmienny sposób poruszania się ludzi wprawia Fabera we wściekłość. Może pies uznaje, że statecznemu człowiekowi nie wypada się ślizgać?
Czasem spokojny z reguły pies zaczyna zachowywać się jak wściekły w momencie, gdy na przykład dzwoni telefon. Może się okazać, że zwierzę cierpi na zapalenie ucha środkowego. Hałas sprawia mu ból, za który zwierzak wini swego właściciela i chce go ukarać. Naturalnie, w takim wypadku leczenie przyczyny załatwia sprawę radykalnie.
Gdy pies usiłuje walczyć o władzę w stadzie, nie pozostaje to bez wpływu na jego zachowanie. O tym jednak już pisałam przy okazji skrótowego omawiania psychiki psa.
Zmiany w zachowaniu niekoniecznie muszą oznaczać zaburzenia. Istnieje jednak cała gama rzeczywistych zaburzeń, które muszą być wręcz leczone, czy to środkami farmaceutycznymi, czy też za pomocą tak zwanej tresury przewarun kowującej. Wyobraź sobie na przykład, że masz psa, który z jakichś przyczyn szalenie boi się jazdy samochodem (na przykład po wypadku) i wpakowany do auta zaczyna zdradzać objawy całkowitej depresji bądź totalnego lęku. Twoim zadaniem będzie próba pokazania mu, że jazda samochodem może się stać czymś przyjemnym. Najłatwiej jest pracować z psem, który ma dobry apetyt. Przed szkoleniem można go jeszcze dodatkowo wygłodzić. Spróbuj smakołykami zachęcić psa początkowo tylko do zbliżenia się do samochodu. Bądź bardzo serdeczny i hojny w pochwałach. Za każdym razem pies powinien znaleźć się bliżej. Za którymś może uda Ci się zachęcić go, by wsiadł do samochodu. Nie żałuj smakołyków. Jedzenie znosi na ogół uczucie lęku. W pewnym momencie, gdy pies bez przeszkód wsiada do samochodu, włącz silnik (lub niech to zrobi ktoś dorosły). Na ogół przy odpowiedniej dozie cierpliwości powinno Ci się udać zmienić w psie negatywne nastawienie do jazdy samochodem. Jeżeli okaże się to konieczne, poproś weterynarza, by przepisał psu środki uspokajające. Na początku przewarunkowywania może się zdarzyć, że konieczne jest podanie ich zwierzęciu, by nie utrwalił się w nim lęk jako taki. To był tylko przykład ilustrujący, czym jest szkolenie przewarunkowujące. Wbrew pozorom zaburzenia zachowania wymagające interwencji zdarzają się dość często, zwłaszcza u psów żyjących w warunkach miejskich. Bywa jednak, że nie są właściwie oceniane przez otoczenie. Istnieją książki, które w całości poświęcone są badaniu zaburzeń zachowań u psów. Wielu naukowców całkowicie się temu poświęca. Nie dość na tym. Na Zachodzie prowadzone są specjalne lecznice dla zwierząt mających problemy psychiczne. Niejedno zwierzę dzięki wizycie w takiej poradni zaczęło normalnie żyć i niejeden właściciel mógł, w wyniku tego, z ulgą odetchnąć. W Polsce nie ma tego typu poradni. Część lekarzy jest świadoma występowania takich schorzeń i próbuje je leczyć, jednak nie zawsze można znaleźć pomoc.